• Index
  •  » Hobby
  •  » Varukowy kącik kulinarny ;].

#31 2012-11-30 08:55:32

Lavena

Wygnany

Skąd: Centrum
Zarejestrowany: 2012-11-13
Posty: 54
Punktów :   

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

Tia, obiecanki cacanki, a niech innym ślinka cieknie


Wszystko można stracić, poczynając od wstydu...

Offline

 

#32 2012-11-30 19:48:29

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

Dobra, może nie meksykańsko, ale ostro, bo po seczuańsku. Danie jak najbardziej autentyczne, nauczyłem się go od chińskich szefów kuchni w "mojej" restauracji w Reykjaviku. Po delikatnych modyfikacjach (takich, żeby nie odbiec od klasyki) przepis wyklarował się następujący:

KURCZAK GONG BAO (KUNG PAO)

Czas 2/5 *** Koszt 2/5 *** Trudność 2,5/5

Ingrediencje:

- mięso z kurczaka, UWAGA: z podudzi!!! nie pierś, tylko podudzia - koniecznie! Jeśli nie uda Wam się dorwać filetów z podudzi, kupcie je i zdejmijcie z nich skórę, a następnie wyfiletujcie. Dlaczego? Mięso jest smaczniejsze, soczystsze i ogólnie fajniejsze niż ograna pierś, trust me 200g na 2 osoby starczy.

Marynata do kurczaka:
- sos sojowy, jasny - 2 łyżki
- chińskie wino do gotowania (tak wiem, nie kupicie w Polsce ), można zamiennie użyć wytrawnego, białego sherry, ale koszt jest ok. 40 zł / but., więc jeśli nie macie to polecam użyć wódki. Jeśli macie, albo chcecię się napić do jedzenia to koniecznie Sherry, ma bardzo specyficzny smak i ważny dla tej potrawy - 2 łyżeczki
- tyle samo wody, pomoże rozprowadzić marynatę
- tyle samo skrobii kukurydzianej, lub ziemniaczanej (polecam tę pierwszą), za grosze w sklepach.

Sos:
- ciemny sos sojowy - łyżka
- jasny sos sojowy - 2 łyżki
- ocet z czerwonego wina - 1,5 łyżki
- 1 łyżka wody
- 3 łyżeczki cukru, najlepiej drobnego, łatwiej się rozpuszcza
- sól do smaku - pół do jednej łyżeczki
- olej sezamowy, jak zawsze kilka kropel
- łyżeczka ww skrobii To ona powoduje, że sos się zagęszcza i robi się taki fajny glutek

Pozostałe:
- por - niewiele, dla koloru
- czosnek - ząbek, dwa
- świeże i /lub suszone chilli (najlepiej oba) - dla hardcorów 5-7 suszonych, dla słabiaków mniej, 2-3
- szczypior
- orzeszki laskowe, bez skórek - pół garści
- olej
- biały ryż - Wasz ulubiony, ja używam krótkoziarnistego, japońskiego bo najbardziej lubię.

Wiem, brzmi trudno, ale wykonanie jest banalne. Jedziemy

1. Wyfiletowane mięsko kroimy na bite-size czyli kawałki ok. 1,5-2cm. marynujemy w składnikach z góry, dodając skrobię na końcu i dobrze mieszając. Marynowanie winno odbywać się w lodówce i trwać od 20-60 minut.
2. Robimy sos, mieszając wszystkie składniki i znów dodając skrobię na końcu. Dobrze mieszamy i odstawiamy. Skrobia się osadzi na dnie, ale przemieszamy przed zaaplikowaniem
3. Kroimy warzywa, czyli dodatki - to ważne jak - czosnek w plastry, pora na pół i w cieniutkie plasterki ukośnie, świeże chilli w plasterki, szczypior drobno. Wszystkie składniki separujemy od siebie.
4. Podgrzewamy na woku ze 2 łyżki oleju, do wysokiej temperatury, aż zacznie dymić lekko. Wrzucamy kurczaka i ciągle mieszając smażymy do momentu aż zrobi się cały biały (czyli usmaży w około 70-80%). Wyciągamy łyżką cedzakową, osuszamy na papierowym ręczniku.
5. Zmniejszamy trochę ogień. Na olej z kurczaka wrzucamy suszone czilli i jak zaczne ciemnieć (może się potem w trakcie zczernić - tak ma być), po kolei dajemy warzywka - czosnek, 15 sekund, por, 15 sekund. Wrzucamy naszego kuraka, mieszamy i przesuwamy wszystko na ścianki woka. Na środek lejemy sos bardzo intensywnie mieszając i jak zacznie gęstnieć wsypujemy orzeszki, wszystko dokładnie mieszamy, posypujemy szczypiorem / dymką i ready Wykładamy na ryż i pałaszujemy ze smakiem

ENJOY!
Yours, truly,
V.

Ostatnio edytowany przez Varuka (2013-01-25 14:14:40)


I am mad man ...

Offline

 

#33 2012-11-30 19:50:19

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

od następnego przepisu, będę zamieszczał zdjęcia finałowej potrawy, dla ułatwienia, albo porównania, albo jeszcze czegoś innego


I am mad man ...

Offline

 

#34 2012-12-04 12:29:24

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

nowy przepis gotowy, zamieszczę, jak będę w domu


I am mad man ...

Offline

 

#35 2012-12-11 19:35:32

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

oki, mam nowy pomysł, jakieś życzenia?


I am mad man ...

Offline

 

#36 2012-12-12 14:12:51

Sasha

Gość

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

... A co z pierwszym pomysłem/przepisem? :c

 

#37 2012-12-12 19:28:08

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

Touche, zapomniałem o nim, zlokalizuję go na dysku i wkleję!


I am mad man ...

Offline

 

#38 2012-12-13 00:08:52

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

Pomysły fajne, ale fromabove, nie piszemy jeden post po drugim, tylko edytujemy (gdzie jest admin)?


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#39 2012-12-13 19:48:46

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

Admin, zbij mnie i mów do mnie brzydko!

EDIT: Tylko nie po niemiecku

Ostatnio edytowany przez fromabove (2012-12-13 20:00:01)


I am mad man ...

Offline

 

#40 2012-12-13 20:28:58

 Elspeth

Administrator

28114461
Call me!
Skąd: Joensuu
Zarejestrowany: 2010-08-09
Posty: 2867

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

Jeden właśnie zajrzał i strach blady padł na niego.

Chłopie, ja Ci kiedyś coś zrobię, MENDO;)

(ja nie umiem szprechać, próbowali mnie nauczyć w średniej ale im nie wyszło...)


Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.

Offline

 

#41 2012-12-13 20:32:21

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

obiecanki - cacanki, jakieś szczegóły?


I am mad man ...

Offline

 

#42 2012-12-13 21:34:54

 Elspeth

Administrator

28114461
Call me!
Skąd: Joensuu
Zarejestrowany: 2010-08-09
Posty: 2867

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

Odnośnie czego?


Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.

Offline

 

#43 2012-12-14 06:00:08

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

że mi coś zrobisz


I am mad man ...

Offline

 

#44 2012-12-14 07:23:56

 Elspeth

Administrator

28114461
Call me!
Skąd: Joensuu
Zarejestrowany: 2010-08-09
Posty: 2867

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

zobaczymy;)


Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.

Offline

 

#45 2012-12-19 21:22:42

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Varukowy kącik kulinarny ;].

Dobra, żeby ukrócić nieco powyższe żarty, dziś przepis na danie nieco bardziej rustykalne, ale w wersji dość bogatej. Grillowana kanapka, ale nie taka zwyczajna, ale coś co naprawdę zwala z nóg, klimat J. Olivera, amerykańskich dinerów itp. Wierzcie mi, będzie super smacznie

GRILLOWANY SANDWICH Z WOŁOWINĄ

*** Czas: 2/5 *** Koszt: 3/5 *** Trudność: 1,5/5 ***

Ingrediencje:

Główny składnik - mięso: niewielka (100-200g?) ilość super jakości wołowiny, czyli najlepsze partie, takie jak rozbratel, rib-eye, antrykot
pieczywo - Wasze ulubione, kanapka ma być duża, bagietka, albo pita. Ukrójcie tyle, ile sądzicie, że pochłoniecie
Sałata - tzw. Iceberg, czyli lodowa, parę listków
Cebula - siekana w piórka, wedle uznania
Jalapeno - ilość wg uznania, sprawdzi się taka ze słoika, z zalewy
ser żółty - super topliwy, zapytać w sklepie, albo brać cheddar, najlepiej w cienkich plastrach

Marynata do mięsa:
Sos worcestershire - żeby pokrył mięso
sos sojowy - dla słoności, popróbujcie
odrobina brązowego cukru
sól, pieprz
ostry akcent - pasta paprykowa, pieprz cayenne, co tam macie, co lubicie

Bazowy dip dijon:
majonez - 3 łyżki
musztarda dijon - 1 łyżka
łyżeczka octu z czerwonego wina
odrobina pieprzu cayenne
sól, pieprz do smaku

można go modyfikować, poprzez dosłodzenie miodem, zmianą ilości składników itp. Próbujcie

Przepis:

1. Marynujemy mięso w ww marynacie, aż zacznie kruszeć, min 6-12h, to zależy od partii mięsa, którą wybierzecie. Można zrobić tak, że za pomocą noża dzieli się mięsiwo na delikatne, cienkie części, wtedy będzie łatwiej.
2. Po upływie tego czasu, rozgrzewamy mocno płytę grillową, albo patelnię i zaczynamy grillować mięso, jednocześnie na drugiej części płyty (albo na 2giej patelni) podgrzewamy pieczywo, lekko je zrumieniając
3. Zdejmujemy pieczywko, trzymając je w ciepłym miejscu, żeby nie wystygło. Kiedy mięso zaczyna być dobre, wrzucamy nań nasz ser i zostawiamy na gorącym, żeby się roztopił. Jednoczesnie obok grillujemy cebulę, przez chwilę, żeby nie straciła swej jędrności
4. Pakujemy do ciepłej buły sałatę, posiekaną w plastry jalapeno, lekko zesmażoną cebulę, mięso pokryte serem i całość obficie zalewamy sosem z dijońskiej musztardy. Ostrzegam, będzie ostro
5.Pałaszujemy ze smakiem

Enjoy,
Yours truly,
V

Ostatnio edytowany przez Varuka (2013-01-25 14:15:01)


I am mad man ...

Offline

 
  • Index
  •  » Hobby
  •  » Varukowy kącik kulinarny ;].

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora