#1 2010-09-30 14:53:45

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Poezja-nasze ulubione wiersze

Goci słyną z zainteresowania poezją (tj. takie jest powszechne przekonanie). A wy lubicie poezję? Jacy są wasi ulubieni autorzy i ulubione wiersze? Ulubione epoki?


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#2 2010-09-30 17:05:18

 Mishia

Władca Piekieł

Skąd: Obok Rybnika :)
Zarejestrowany: 2010-06-17
Posty: 1721
Punktów :   

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Nie przepadam. Dla mnie to kompletna głupota uczenie się w szkołach "co autor miał na myśli". A h*j, skąd my mamy wiedzieć co jakiś tam koleś miał na myśli trzy wieki temu?! Pewnie nic nie miał na myśli, pisał co mu przyszło do głowy. W końcu Kurt Cobain też napisał tekst największego hitu 5 minut przed pierwszą próbą, i nic konkretnego nie chciał przekazać, szukał dobrych rymów.
Nie żywię żadnych uczuć do wierszy, wolę teksty piosenek. (chociaż czasem występuje pewne podobieństwo).


Lepiej śmiać się u psychiatry, niż płakać u psychologa.

Offline

 

#3 2010-09-30 18:38:10

 Elspeth

Administrator

28114461
Call me!
Skąd: Joensuu
Zarejestrowany: 2010-08-09
Posty: 2867

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Ja natomiast lubię wiersze;) Jedni z moich ulubionych autorów to Szymborska,Herbert,Shakespeare i wielu innych ale na szybko to moja pamięć zawodzi;P Jak mi się coś przypomni...


Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.

Offline

 

#4 2010-10-01 16:25:10

 BlackQueen

Potępiony

Zarejestrowany: 2010-01-23
Posty: 386
Punktów :   

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Moim ulubionym autorem jest moja przyjaciółka. Potem mistrz Kaczmarski ;D
Jeśli chodzi o poetów i powieściopisarzy itd.
Powiem wam z szczerego serca,z e nie cierpię Henryka Sienkiewicza! Mam nawet komiks w paintcie jak złe potwory go rozszarpują ]:->

Offline

 

#5 2010-10-01 16:38:36

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Ja kocham poezję, zawdzięczam to zamiłowanie swojemu ojcu, bo gdy inne dzieciaki oglądały bajki w telewizji, mój ojciec recytował mi z pamięci wiersze Mickiewicza, Słowackiego, Tetmajera, Kasprowicza, Tuwima, różne wiersze po łacinie (np. Horacego), które poźniej tłumaczył mi na polski...

Posiadam wiele tomików wierszy różnych poetów (jak dostaję pieniądze od rozdziców na jedzenie, tak naprawdę większość wydaję na książki), poza tym mój ojciec ma wielki księgozbiór, w tym poezję. Mam też zeszyty, do których przepisuję wiersze z książek, które nie są moją własnością, a nie chcę, żeby poszły w zapomnienie... Znam wiele wierszy na pamięć, nie muszę się ich uczyć, wystarczy, że kilka razy przeczytam, a nieśmiertelne piękno poezji tak wnika do mojego umysłu, jakby te słowa były moimi słowami...

Wymieniając epokami:
Średniowiecze (przemijanie, śmierć, życie pozagrobowe, poetyckość, alegorie, legendy...),
barok (motywy vanitas, śmierć, życie pozagrobowe, miłość, pożądanie, zaskakujące przenośnie i porównania, konceptualizm... Zwł. polscy poeci, np. Sęp-Szarzyński, ale też angielski poeta John Donne, jego "Sonet XIV" jest taki piękny, że nie sposob tego wysłowić),
romantyzm (uczuciowość, nawiązania do dawnych legend, często też do wampiryzmu, śmierci, życia pozagrobowego... Mickiewicz, Słowacki, Goethe, Byron, Schiller, Shelley...)
modernizm i Młoda Polska (Wyspiańskiego z rozgoryczeniem, smutkiem, ale też przebłyskami nadziei; Staffa i Kasprowicza, którzy podejmowali podobne motywy i w podobny sposob rozwijała się ich twórczość; Tetmajera z myślą o przemijaniu, naturze, pożadaniu i miłości, np. "Ja, gdy swe usta...", "Lubię, kiedy kobieta..."; Orkan, podobny w nastroju do Tetmajera; Lange, ze swą nastrojowością i kunsztowną budową wierszy; Miciński z jego mistycyzmem i wieloma nawiązaniami literackimi, pełen beznadziei i rozpaczy...).

Jeżeli chodzi o poezje innych okresów, lubię sentymentalizm (np. Karpińskiego), niektóre wiersze Tuwima (zwłaszcza cykl "Kwiaty polskie", to takie prawdziwe: "Lecz nade wszystko - słowom naszym, Zmienionym chytrze przez krętaczy, Jedyność przywróć i prawdziwość: Niech prawo - zawsze prawo znaczy, A sprawiedliwość - sprawiedliwość."), Horacego (zwł. "Do Leukonoe"); sonety Shakespeare'a; Grochowiaka (jego wiersze są jak wiersze barokowe, przepojone tym samym duchem śmierci i groteskowości, ale często zadziwiająco piękne).

Interesuję sie też wierszami nt. Shoah i ogółem prześladowań Żydów (bliski mi temat ze względu na moje żydowskie pochodzenie; jest taka modlitwa w formie wiersza, nie wiem kto ją napisał, zawsze wylewam przy niej strumienie łez:
"Głos z Rama dobiega - to Rachel strapiona
Na górze Syjon swoje dzieci płacze.
Gdzie wiano książęce, gdzie złota korona,
Kto ją zamienił na szaty żebracze?
Kto rzucił nieszczęsną w ciemności ramiona..." (Więcej nie jestem już w stanie napisać...)


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#6 2010-10-08 17:18:35

Fantasmagoria

Gość

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Ja bardzo lubię Mirona Białoszewskiego, choć niektóre jego wiersze mi się nie podobają, jednak pragnę podkreślić, tylko NIEKTÓRE.

 

#7 2010-10-08 19:13:44

 Elspeth

Administrator

28114461
Call me!
Skąd: Joensuu
Zarejestrowany: 2010-08-09
Posty: 2867

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Tak,też go lubię.I poetów wyklętych jak np. Wojaczek,Babiński itp.
Aktualnie męczę 'Cierpienia Młodego Wertera' (wiem,że to nie poezja;P) i muszę przyznać,że mi się podoba;) Trochę męczące ale moje klimaty;D


Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.

Offline

 

#8 2010-10-09 23:10:08

EternalVampire

Przeklęty

36597030
Zarejestrowany: 2010-09-06
Posty: 721
Punktów :   

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Ja za bardzo nie lubię poezji. Jedynym poetą, którego lubię jest Norwid


"Cruelty brought thee orchids
From the bowels of the abyss"

Offline

 

#9 2010-12-13 21:17:47

 Sybilla_Bathory

Przeklęty

Zarejestrowany: 2010-12-07
Posty: 745
Punktów :   

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Z poetów uwielbiam Edgara Allana Poe, a z polskich pisarzy Marię Pawlikowską- Jasnorzewską. Jej wiersze mają swój klimat (od razu zaznaczam, że nie są mroczne żeby nie było żadnych rozczarowań).


„Tam gdzie twe płomienie wciąż liżą me uda
a me żebra pękają łamane twym kołem.
Taka kobieta nie wstydzi się umierać.
Ja jestem właśnie taka.”

Offline

 

#10 2011-01-07 22:14:01

 Loretta

Wygnany

Zarejestrowany: 2011-01-02
Posty: 124
Punktów :   

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Och, poezje Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej uwielbiam. Mroczna nie jest, ale piękne.
Lubie też takie zupełne klasyki, typu ballady Mickiewicza.
Zdaża mi się też czytywać Norwida.

Ostatnio edytowany przez Loretta (2011-01-07 22:14:43)


Nie znasz dnia, ani godziny...
Znam je tylko ja!!

Offline

 

#11 2011-01-07 22:15:00

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

O, Mickiewicz, już myślałam, że poza mną nikt tu naszego wieszcza nie docenia.


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#12 2011-03-28 16:33:58

 NightArtist

Kusiciel

8840261
Skąd: Węglniec (okolice Wrocławia)
Zarejestrowany: 2011-03-16
Posty: 240
Punktów :   

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Ze mną to jest tak jakoś śmiesznie że ja lubię tylko własną poezję w innym przypadku albo stwierdzam że to jest zbyt proste jak dla mnie albo jestem zazdrosna talentu xD


Mnie, moje, ja! Jeżeli w poście znalazłeś:
a)1-5 tych zwrotów to znaczy że wyrażałam swoje zdanie
b)5<... to znaczy że jestem pieprzoną egoistką
c)0 znaczy to że jest już naprawdę późno...

Offline

 

#13 2011-03-28 17:19:08

EternalVampire

Przeklęty

36597030
Zarejestrowany: 2010-09-06
Posty: 721
Punktów :   

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Ja właśnie swojej poezji nie cierpię... Ostatnio miałam przyjemność recytować w oryginale The Raven E.A.Poe. Genialny wiersz.


"Cruelty brought thee orchids
From the bowels of the abyss"

Offline

 

#14 2011-03-28 17:47:28

 NightArtist

Kusiciel

8840261
Skąd: Węglniec (okolice Wrocławia)
Zarejestrowany: 2011-03-16
Posty: 240
Punktów :   

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Mi się podobają wiersze Tomasza Kopyta znam tylko dwa i oba można tak aktorsko wyrecytować na kilka sposobów bardzo to w nich lubię.


Mnie, moje, ja! Jeżeli w poście znalazłeś:
a)1-5 tych zwrotów to znaczy że wyrażałam swoje zdanie
b)5<... to znaczy że jestem pieprzoną egoistką
c)0 znaczy to że jest już naprawdę późno...

Offline

 

#15 2011-03-28 17:49:07

 Schuyler

Dusza

Skąd: Pszczyna
Zarejestrowany: 2011-03-28
Posty: 45
Punktów :   

Re: Poezja-nasze ulubione wiersze

Ja lubię czytać poezję Mickiewicza. Jeszcze Białoszewskiego. Ale się zgodzę, że pytania typu "Co autor ma na myśli" to jest jedno wielkie dno, przecież każdy może to zinterpretować w inny sposób.


Kiedy zapłonie cień
Ciemność prawdziwa roztoczy swój czar
Wtedy nadejdzie czas
Kiedy prawdziwy przywita cię świat

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora