• Index
  •  » Wampiry
  •  » Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

#166 2013-05-26 22:28:49

 Darxet

Potępiony

8915570
Call me!
Skąd: Podkarpacie
Zarejestrowany: 2013-03-10
Posty: 309
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

Drobna poprawka: Coś co nie jest udowodnione , jest fikcją ,nawet jeśli się w to wierzy

Offline

 

#167 2013-05-31 22:19:14

 Anna

Wygnany

8556000
Skąd: Rokity
Zarejestrowany: 2013-04-04
Posty: 134
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

Zgodzę się z tobą, ale nie w pełni. Wszystko zależy od punktu, z jakiego się na to spojrzy. Owszem, coś nieudowodnionego jest fikcją, jednak jeśli ktoś w coś wierzy to za takową tego nie uważa.


Kto się boi miłości, ten boi się życia,
a kto boi się życia,
już jest w trzech czwartych martwy.

Offline

 

#168 2013-07-04 02:29:42

 Ofelia1931

Dusza

Zarejestrowany: 2013-07-02
Posty: 5
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

Ja wierze że wampiry. Wierzę że gdzieś tam są i ukrywajś się w cieniu przed codziennością...a my ich nie dostrzegamy choć mogą być blisko nas...na wyciągnięcie ręki


Najlepsze, co można robić, to nic nie robić.
Nie krzywdzić…Nie uszczęśliwiać…
Nie bronić…Nie atakować...
Nie łączyć…Nie dzielić…
Nie psuć…Nie naprawiać…
Nie robić sobie nadziei, by się nie rozczarowywać.
Nie mówić ,nie pisać, nie żyć,
Tylko zasnąć i nie mieć sennych marzeń.
Najlepiej jest milczeć, Udawać, że się nic nie wie, by nie płakać płaczem, płaczącego świata.
Najlepiej jest umrzeć.

Offline

 

#169 2013-07-18 23:29:30

 Darcy666

Dusza

Skąd: Opole
Zarejestrowany: 2013-07-17
Posty: 25
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

Heh... Nie wiem czy wampiry istnieją, wiem że jak moja koleżanka skaleczyła się na wf-ie miałam wielką ochotę zlizac krew z parkietu. Powstrzymałam się prosząc nauczycielkę czy moge wyjść, bo mi słabo. Nabrała się. Piję krew gdy mam okzję i gdy jej nie mam też. Czuję jej zapach: wyraźny, metaliczny. Czuję smak: nawet nie słodki co po prostu rdzawy, słonawy. Nienawidzę słońca, mam bardzo jasną karnację i umiem skupić sie na czymkolwiek dopiero w nocy, w dzień śpię... Nawet jeśli same wampiry, w tej formie, którą znamy z literatury, filmów itp nie istnieją, to takie odchyły jak mój na pewno są i możliwe, że stały się swego rodzaju inspiracją dla tego typu motywów w kulturze.


Życie jest chorobą, a śmierć zaczyna się już w chwili urodzenia. Każde odetchnięcie, każde uderzenie serca jest odrobiną śmierci. Krokiem ku unicestwieniu.
~Paul Remarque~

Offline

 

#170 2013-08-31 20:58:28

Nathalie

Dusza

Zarejestrowany: 2013-08-31
Posty: 1
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

Nigdy się nad tym tak bardzo nie rozmyślałam, ale gdy teraz mnie naszło na myślenie stwierdzam, że coś przynajmniej "podobnego" musi istnieć skoro ludzie tworzą o tej tematyce filmy, literaturę. Rozmawiają o tym. No chyba, że jakiś szaleniec zmyślił wampiry, które "poznał" cały świat.

Offline

 

#171 2013-09-01 13:24:48

 Darxet

Potępiony

8915570
Call me!
Skąd: Podkarpacie
Zarejestrowany: 2013-03-10
Posty: 309
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

tak samo mozna powiedzieć o bogu/krasnoludkach/wróżkach itd (stosując takie tłumaczenie)

Offline

 

#172 2014-04-24 09:39:40

 Dr. Hackenbush

Wygnany

Skąd: z miasta
Zarejestrowany: 2014-04-02
Posty: 117
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

Jako wyznawca (niekonsekwentny) filozofii pozytywistycznej, zwolennik reguły nazywanej (od nazwiska Wilhelma Ockhama) brzytwą Ockhamowską, na pytanie czy wampiry istnieją muszę odpowiedzieć pytaniem: czy wampir jest bytem koniecznym dla zrozumienia świata? Czy może mamy jakieś nieodparte świadectwa które każą nam uznać wampira za byt konieczny? Odpowiedź na oba pytania brzmi – nie.
Zatem wampir jest bytem bez pokrycia.
Pozostawmy go zatem tam gdzie jego miejsce, w mitach, w ludowych podaniach, w tradycji, czy wreszcie w literaturze i filmie. Jest wampir (czy też u zach. Słowian, strzyg, strzyż, bądź strzygoń)postacią fikcyjną, trwałym elementem naszej kultury i niczym ponad to.

Tak Darxet możemy tak powiedzieć o krasnoludkach/wróżkach itd. jednak nie o bogu, czy może raczej Bogu. Bóg jest bytem koniecznym, w odróżnieniu od tej całej metafizycznej menażerii.

Ostatnio edytowany przez Dr. Hackenbush (2014-04-24 09:40:41)


>> Wiedza dowodem jest syta, wiara zaś wiecznie głodna chodzi. <<

Offline

 

#173 2014-12-24 20:55:05

VampireJuliet

Dusza

Zarejestrowany: 2014-12-17
Posty: 16
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

Polecam przeczytać Wampiry wśród nas autorstwa Konstantine. W sumie, to wciąż zastanawiam się,  czy w nie wierzę...
Chociaż w sumie wierzę, że istnieją wampiry widmowe, ale co do nieśmiertelnych chyba nigdy się nie przekonam.

Ostatnio edytowany przez VampireJuliet (2014-12-25 21:20:37)

Offline

 

#174 2015-08-10 11:08:52

 Ingvarr

Wygnany

Skąd: Dolny Śląsk
Zarejestrowany: 2013-05-10
Posty: 57
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

Darcy666 napisał:

Heh... Nie wiem czy wampiry istnieją, wiem że jak moja koleżanka skaleczyła się na wf-ie miałam wielką ochotę zlizac krew z parkietu. Powstrzymałam się prosząc nauczycielkę czy moge wyjść, bo mi słabo. Nabrała się. Piję krew gdy mam okzję i gdy jej nie mam też. Czuję jej zapach: wyraźny, metaliczny. Czuję smak: nawet nie słodki co po prostu rdzawy, słonawy. Nienawidzę słońca, mam bardzo jasną karnację i umiem skupić sie na czymkolwiek dopiero w nocy, w dzień śpię... Nawet jeśli same wampiry, w tej formie, którą znamy z literatury, filmów itp nie istnieją, to takie odchyły jak mój na pewno są i możliwe, że stały się swego rodzaju inspiracją dla tego typu motywów w kulturze.

Hmm. Chyba nic mnie bardziej nie rozśmieszyło niż Twój post, świetne!

Ostatnio edytowany przez Ingvarr (2015-08-10 11:09:21)

Offline

 

#175 2015-10-10 14:29:57

 LordRuthven

Dusza

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2015-09-19
Posty: 13
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

W istnienie wampirów takich, jakie znamy z literatury i filmów nie wierzę, choć ubolewam nad tym, że takowych nie ma. Zawsze zastanawiałem się jak by to było cały dzień przesypiać w trumnie, a po zmierzchu wyruszać na łowy jak nocny łowca. Uwielbiam klasyczny motyw wampira. Tym niemniej, postać najsławniejszego chyba wampira świata, jakim jest hrabia Dracula wykreowany przez Brama Stokera był przecież inspirowany realną postacią Vlada Palownika. Podobnie rzecz się ma z Elżbietą Batory. Tak więc mimo, iż jest to fikcja, to za jej powstaniem stoją legendy o prawdziwych ludziach (ile w nich prawdy to już kolejny problem, niemniej w każdej legendzie jest ziarenko prawdy).
Są jednak wśród nas ludzie, którzy sami określają się jako wampiry. Mówię tu o sanguinarianach i wampirach energetycznych. Jeszcze do niedawna istniało polskie forum zrzeszające tychże ludzi. Poza tym istnieją już na gruncie polskim opracowania poświęcone tematowi współczesnego wampiryzmu m.in.: wyżej wymieniona pozycja Konstantinosa "Wampiry wśród nas" (pozycja często krytykowana przez ludzi utożsamiających się z wampiryzmem) czy też "Wampiry same o sobie" Michelle Belanger (pozycja ta jest o tyle ciekawa, że artykuły w niej zawarte zostały napisane przez ludzi, którzy sami uważają się za wampiry sang lub psi; jeden z artykułów napisała zmarła ponad miesiąc temu Sanguinarius, która od lat dziewięćdziesiątych prowadziła stronę internetową poświęconą wampiryzmowi sangwinicznemu; sama autorka tej pozycji, pani Belanger, uważa się natomiast za wampira psi).
Istnieją też oczywiście stany chorobowe, które można poniekąd nazwać "wampiryzmem", gdyż mają związek z piciem krwi np. wampiryzm kliniczny zwany także syndromem Renfielda (nazwa pochodzi od bohatera powieści Stokera).
A dla lubujących się, podobnie jak ja, w temacie klasycznego wizerunku wampira polecam dzieło pt. "Wampiry" Nigela Sucklinga. Książka może nie jest najświeższa ale z tego, co mi wiadomo chyba niedawno wznowiono jej nakład więc powinna być dostępna w sprzedaży. Autor bardzo rzeczowo omawia motyw wampira zarówno w legendach, literaturze i szeroko pojętej sztuce. Całość dopełniają klimatyczne ilustracje autorstwa Bruce'a Penningtona. Świetna pozycja! Polecam wszystkim pasjonatom wampirów!
Podsumowując, wampiry istnieją naprawdę jednak nie w takiej postaci, w jakiej znamy ją z literatury i filmu. Są to po prostu ludzie, którzy bądź to mają jakiś pociąg do picia krwi (sanguinarianie), bądź też wierzą w możliwość wysysania energii życiowej z innych (wampiry psi). Istnieje też oczywiście wampiryzm subkulturowy, który jest wyrazem fascynacji klasycznym motywem wampira.

Ostatnio edytowany przez LordRuthven (2015-10-10 14:57:23)


Serce ustało, pierś już lodowata,
Ścięły się usta i oczy zawarły;
Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata!
Cóż to za człowiek? - Umarły!

Offline

 

#176 2015-10-10 21:34:07

 Elienai

Dusza

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2015-09-24
Posty: 5
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

Zgodzę się z przedmówcą w każdej legendzie jest coś prawdziwego. Myślę , że wyobrażenia ludzkie chociażby na temat wampirów zmieniają się diametralnie. Ja jednak wolę myśleć o tym "gatunku" jako o czymś złym i krwiożerczym, bez zbędnych doszukiwań się głębi w tychże postaciach i ludzkich cech w sposobie rozumowania.

Co to osób określających się wampirami to raczej częściej są to wampiry energetyczne, mało jest jednak osób decydujących się pozostać sangiem a tym bardziej dawcą nie jedynie biorcą. Bynajmniej takie mam spostrzeżenie w tym temacie. Też jest to zagadnienie warte zgłębienia ale niestety z forów czy stron tematycznych wypowiadają się zazwyczaj osoby młode zafascynowane całą tą mroczną otoczką, a o kontakt  że tak powiem z prawdziwymi wyjadaczami nie było mi dane .
Jeśli jednak jest tu osoba dojrzała na tyle by móc coś więcej powiedzieć na ten temat chętnie wysłucham co ma do powiedzenia w tych kwestiach. Gdyż jest to temat rzeka : ).


Midori no iro wo oboete iru uchi ni.
tomo ni kaerou ...

Offline

 

#177 2015-10-14 20:57:39

Bloody_Night

Dusza

Zarejestrowany: 2015-09-10
Posty: 6
Punktów :   

Re: Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

Nie, nie istnieja. Przy czym od razu mowie ze chodzi mi o wampiry znane z ksiazek, filmow, legend, etc. - istoty ktore zywia sie krwia zeby przezyc. A to co ludzie wypisywali kiedys na tym forum... Coz rozne sa fetysze, dziwactwa, etc. Widze ze przynajmniej polowa, jak nie wiecej userow ktorzy pisali w tym temacie uwaza/uwazala sie za wampiry a druga polowa przynajmniej lubi pic krew... A pozniej subkulturowcy sie dziwia, skad biora sie stereotypy, i dlaczego niektorzy ludzie uwazaja ich za dziwakow. Nie zrozumcie mnie zle, to wasza sprawa, mi nic do tego, ja tez identyfikuje sie z "mrokiem",lubie takie klimaty. I tez lubie czytac o wampirach, i nie chodzi mi wcale o zmierzchy czy te inne seriale, nie lubie fantastyki w popkulturze.
Moim zdaniem to jest tak, ze naczytaliscie sie mrocznych opowiastek, ksiazek i blogow w internecie, plus filmy czy co tam jeszcze. Zafascynowalo was to, wiec doszukaliscie sie u siebie cech wampirow, a pozniej wypisujecie glupoty. Wiem ze i tak nikt juz tego nie przeczyta, ale jak poczytalam stare posty to niezle sie bawilam, czytajac jak wiekszosc osob poniosla wyobraznia. Wiadomo ze pisaly to glownir dzieciaki, wiec w sumie sie tego spodziewalam, ale jak chwile pozniej poczytalam narzekania na to ze ludzie widza was jako dziwakow to nie wiem co o tym myslec. Choc z drugiej strony przykre to to, ze tak mlode osoby potrafily uwierzyc w cos tak absurdalnego.
Nie wiem po co to napisalam, ale spoko, niech bedzie. Moze kiedys gotyk znow bedzie modny(tak, MODNY) i forum odzyje

Ostatnio edytowany przez Bloody_Night (2015-10-14 21:00:22)

Offline

 
  • Index
  •  » Wampiry
  •  » Jak myślicie - Istnieją naprawdę?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora