#31 2011-01-10 19:42:00

 Mishia

Władca Piekieł

Skąd: Obok Rybnika :)
Zarejestrowany: 2010-06-17
Posty: 1721
Punktów :   

Re: Chrześcijaństwo

Nie wiem czy w dobrym wątku, ale powie mi ktoś dlaczego protestanci nie uznają modlitwy za zmarłych, chociaż jest o tym w Biblii? Już od jakiegoś czasu nurtuje mnie to pytanie.


Lepiej śmiać się u psychiatry, niż płakać u psychologa.

Offline

 

#32 2011-01-10 21:00:49

orkov

Potępiony

Zarejestrowany: 2010-10-30
Posty: 468
Punktów :   

Re: Chrześcijaństwo

Hmm, ja tam w sumie się nie doszukałam o tej mszy niedzielnej, i w sumie mi to zwisa, powinno się chodzić tam wtedy, kiedy czuje się taką potrzebę. Hmm, i zauważ, że przy wszystkich przykazaniach, zawsze się zaznacza, najważniejsze z nich jest przykazanie miłości, które nie mówi wcale o chodzeniu do kościułka;)

Offline

 

#33 2011-01-11 16:19:55

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Chrześcijaństwo

Nie wiem czy w dobrym wątku, ale powie mi ktoś dlaczego protestanci nie uznają modlitwy za zmarłych, chociaż jest o tym w Biblii? Już od jakiegoś czasu nurtuje mnie to pytanie.

Arisu, gdzie jest o tym w Biblii? W Księgach Machebejskich, które należą do kanonu Biblii katolickiego, ale dawniej nie były uważane za księgi kanoniczne, tylko za apokryfy (i dlatego protestanci ich nie uznają) i nawet z tego co wiem, przez Kościół Rzymskokatolicki uważane są za księgi deuterokanoniczne. Poza tym nie noszą znamion natchnienie przez Boga, nie są ścisłe pod względem geograficznym i historycznym, tak jak księgi kanoniczne. Ponadto ich treść, m.in. modlitwa za zmarłych, stoi w jawnej sprzeczności z księgami kanonicznymi, które mówią jasno, że istnieje tylko piekło i niebo, nie wspominają nic o duszach w czyśćcu, za które należy się modlić.
"A jako ludziom postanowiono raz umrzeć, a potem sąd, tak i Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia wielu grzechów. Po raz wtóry ukaże się bez grzechów tym, którzy go oczekują ku zbawieniu." (Hbr 9, 27n, tłum. ks. E. Dąbrowskiego).
Nauka o czyśćcu ostatecznie ukształtowała się w KRK dopiero w XIII w.


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#34 2011-01-11 20:19:55

 Mishia

Władca Piekieł

Skąd: Obok Rybnika :)
Zarejestrowany: 2010-06-17
Posty: 1721
Punktów :   

Re: Chrześcijaństwo

Dzięki za odpowiedź. Ja właśnie też się z tym nie do końca zgadzam, uważam, że każdy człowiek powinien sam sobie zapracować na Raj. Tyle że jestem katoliczką i w sprawie śmierci mojej babci "muszę" się za nią modlić >.<


Lepiej śmiać się u psychiatry, niż płakać u psychologa.

Offline

 

#35 2011-01-12 02:40:02

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Chrześcijaństwo

Zgadzam się z Kuro.


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#36 2011-01-12 21:17:22

orkov

Potępiony

Zarejestrowany: 2010-10-30
Posty: 468
Punktów :   

Re: Chrześcijaństwo

Hmm, ja muszę praktykować katolicyzm, ze względu na sakrament bierzmowania. No i mama sama niejednokrotnie prosiła, ze  chociaż dopóki będę z nią mieszkać, żeby praktykować. I myślę, ze gdybym mogła wybrać religię dla siebie, byłby to któryś z odłamów protestantyzmu, ponieważ swą jednak pewne zasady oczywiste w kościele rzymskokatolickim, które są raczej sprzeczne z ogólnie przyjętymi naukami z Biblii. Chociażby, ta modlitwa za zmarłych. Nie zastanawiałam się and tym, ale zaczęłam sobie rozważać, czytając posty. I popieram słowo Arisu, że każdy człowiek powinien sobie zapracować na raj. I na przykład, te msze, które chyba się nazywają gregorianki, gdzie przez miesiąc się chodzi do kościoła i modli za jakaś zmarła osobę. Kościuł zdjął opłaty za spowiedź setki lat temu, ale dalej kościuł to raczej jeden wielki biznes. No bo nawet za msze pobiera się opłaty, a każdy zdrowo myślący wie, że zwykły śmiertelnik niewiele zmieni w życiu pozaziemskim, a zwłaszcza pieniędzmi.

Kuro, jeżeli chodzi o zrzutkę na tackę.. Gdzie jest takie prawo kościelne;D? Ja od dawna nie daję. Aczkolwiek, w sumie ksiądz też musi z czegoś żyć, jeść, płacić za wodę itd. Ale też oczywiście bez przesady. W jednym z wcześniejszych postów wspomniałam o kilku znajomych księżach. U jednego z nich często bywamy ze znajomymi na herbacie, porozmawiać i wogóle. I muszę przyznać, że chociaż jest wartościową psychicznie, wykształconą osobą, to jednak to niezbyt przyjemnie, gdy widzę jego warunki w mieszkaniu. Zestaw kina domowego, płaski telewizor, pokaźna kolekcja filmów dvd i płyt cd, pamiątki z podróży z wileu państw świata. O wiele lepiej niż w moim mieszkaniu, w którym pracują oboje rodziców. Hmm, jednak coś z tymi pieniądzmi w kościele jest nie tak...

Podsumowując- kościół jako sam Bóg i spokojna cicha wiara, nie przeszkadzająca nikomu, jak najbardziej. Kościuł jako instytucja, absolutnie nie.  To coś, jak bazary, w którym jeden drugiego przekrzykuje, wśród ogólnego chaosu, i miliona starszych babć przepychających się przez wąskie uliczki, gdzie jest ich pełno.

Ostatnio edytowany przez orkov (2011-01-12 21:18:20)

Offline

 

#37 2011-01-12 21:25:10

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Chrześcijaństwo

Hmm, ja muszę praktykować katolicyzm, ze względu na sakrament bierzmowania.

Ja przyjęłam "sakrament bierzmowania", ktory był nieważny, bo zrobiłam to tylko dla rodziców, moje zachowanie i moje przekonania były wtedy bardzo dalekie od chrześcijaństwa. Więc nie jest tak, że się musi praktykować tylko ze względu na przyjęcie bierzmowania.


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#38 2011-01-12 21:32:21

orkov

Potępiony

Zarejestrowany: 2010-10-30
Posty: 468
Punktów :   

Re: Chrześcijaństwo

Mówiąc 'praktykowanie' chodziło mi o chodzenie do kościoła i na zbiórki przed bierzmowaniem. Hmm, wiele razy odbywałam nieciekawe rozmowy z rodziną na temat kościoła, ponieważ przez msze nie odczuwam większej różnicy w życiu, a oni jednak nalegali. Hmm, w sumie moje msze wyglądają tak, że przez całe nabożeństwo bujam w obłokach, a na kazaniu ucinam sobie półgodzinną drzemkę...
Ja też przyjmuję go dla rodziców.

Ostatnio edytowany przez orkov (2011-01-12 21:33:19)

Offline

 

#39 2011-01-12 23:13:44

 Loretta

Wygnany

Zarejestrowany: 2011-01-02
Posty: 124
Punktów :   

Re: Chrześcijaństwo

A ja przyjmuję bierzmowanie z tego względu, że już, nie mając owego bierzmowania, zostałam, wbrew prawu kanonicznemu, matką chrzestną. No i bierzmowanie mieć muszę, bo mnie odchrześnią. A moje dziecko jest tak fantastyczne, że nie mogę na to pozwolić!
Chcę to bierzmowanie też trochę na przekór księdzu. On, co spotkanie wmawia mi, że jestem chodzącym zuuueemm i nie muszę brać bierzmowania teraz, a ja sądzę, że moja wiara jest wystarczająco dojrzała abym mogła być pełnoprawną chrześcijanką.
Nie katoliczką.


Nie znasz dnia, ani godziny...
Znam je tylko ja!!

Offline

 

#40 2011-01-13 17:16:30

 Mishia

Władca Piekieł

Skąd: Obok Rybnika :)
Zarejestrowany: 2010-06-17
Posty: 1721
Punktów :   

Re: Chrześcijaństwo

Zgadzam się co do tego, że Kościół to instytucja trzepiąca kasę.
Aha i pytałam księdza i on stwierdził, że Marcin Luter wyciął fragmenty Biblii (w tym Księgi Machabejskie), bo były mu niewygodne i uznane za apokryfy bo były napisane po grecku. Sama nie wiem co o tym myśleć... W każdym razie dalej raczej nie uznaję modlitwy za zmarłych.

Ostatnio edytowany przez Arisu (2011-01-13 17:20:03)


Lepiej śmiać się u psychiatry, niż płakać u psychologa.

Offline

 

#41 2011-01-13 20:59:18

orkov

Potępiony

Zarejestrowany: 2010-10-30
Posty: 468
Punktów :   

Re: Chrześcijaństwo

Gdyby reformatorzy nie brali tych fragmentów Biblii, nie byłyby potrzebne inne odłamy chrześcijaństwa, tylko jeden, który interpretuje Biblię w całości.

Offline

 

#42 2011-01-13 22:42:26

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Chrześcijaństwo

O nie. Akurat reformacja była powrotem do prawdziwego, biblijnego chrześcijaństwa i tego zdania się trzymam. Powrotem od półpogańskich katolickich wierzeń i zwyczajow do źródeł chrzescijaństwa, czyli do Biblii. To nie było dla kasy. Za przystanie do ruchów reformatorów chrześcijańskich groziły różne kary, zwykle fizyczne, zwykle trwałe, a najczęściej po prostu śmierć, i to wcale nie lekka, łatwa i przyjemna. Ludzie, którzy dołączali do przywódców reformacji robili to ze względów ideologicznych, nie dla korzyści doczesnych, bo ŻADNYCH korzysci doczesnych z tego mieć nie mieli, wręcz przeciwnie. Było to osoby silnej wiary i zaufania do Boga.
Rzekłam. Takie jest moje zdanie.


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#43 2011-01-14 16:37:59

 Mishia

Władca Piekieł

Skąd: Obok Rybnika :)
Zarejestrowany: 2010-06-17
Posty: 1721
Punktów :   

Re: Chrześcijaństwo

A ja myślę, że nieważne w co się wierzy - czy się jest katolikiem, żydem czy ateistą. Ważne żeby żyć i dać żyć innym. Tyle.


Lepiej śmiać się u psychiatry, niż płakać u psychologa.

Offline

 

#44 2011-01-14 17:38:55

EternalVampire

Przeklęty

36597030
Zarejestrowany: 2010-09-06
Posty: 721
Punktów :   

Re: Chrześcijaństwo

O i tu się z tobą  zgadzam


"Cruelty brought thee orchids
From the bowels of the abyss"

Offline

 

#45 2011-01-14 23:10:21

 Mishia

Władca Piekieł

Skąd: Obok Rybnika :)
Zarejestrowany: 2010-06-17
Posty: 1721
Punktów :   

Re: Chrześcijaństwo

A bardziej poetycko? ;p


Lepiej śmiać się u psychiatry, niż płakać u psychologa.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora