• Index
  •  » Na poważnie
  •  » Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

#121 2013-01-06 00:49:44

 umbra19

Wygnany

19482361
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2012-03-04
Posty: 54
Punktów :   

Re: Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Kali jeśli o mnie chodzi to osoba tej samej płci również może dokonać gwałtu. Tracisz godność, a tym bardziej może odbić się to na twojej psychice niż gdyby zrobiła to osoba przeciwnej płci. A wracając do tematu to jestem za starożytnym prawem: ,,oko za oko, ząb za ząb''


Qualis vita, et mors ita - Jakie życie, taka śmierć.

Offline

 

#122 2014-01-02 10:41:58

 Silminyel

Wygnany

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2014-01-01
Posty: 104
Punktów :   

Re: Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Z jednej strony strasznie korci mnie by napisać, że jestem jak najbardziej za, że to byłaby kara, że się im należy. Trudno mi być obiektywną, bo sama mam za sobą dość nieprzyjemne przeżycia jeśli chodzi o te sprawy i choć ja zgwałcona nie zostałam to krzywda jest krzywdą. Co gorsza słyszałam, jakoby osoba która mi tę krzywdę wyrządziła inną dziewczynę skrzywdziła o wiele gorzej i mając tę świadomość naprawdę trudno mi patrzeć na to, jak gwałcicieli skazują na grzywnę, kilka lat więzienia w zawiasach i nic poza tym. Cóż kiedy trafi taki do więzienia przynajmniej tam poniesie karę. Podobno za kratami więźniowie sami wymierzają karę gwałcicielom i pedofilom. Podobno właśnie ich się prześladuje i dręczy. Nie chcę tego sprawdzać, chcę wierzyć że tak jest.
Mimo wszystko jestem przeciwna wymierzaniu takich kar jak obcinanie członków. To niehumanitarne. Świadczyłoby tylko o cofnięciu się rasy ludzkiej w rozwoju. Zacząć od tego, a co później? Chłosta? Zakuwanie w dymy? Publiczne kamieniowanie? Jedna zmiana bardzo łatwo może doprowadzić do kolejnej. Sama też nie czułabym się bezpiecznie w społeczeństwie, które tak traktuje ludzi. Które utrzymuje porządek w taki sposób. Wprowadzenie takich kar wpłynęłoby silnie nie tylko na psychikę oprawców, ale też zwykłych ludzi. Uczyłoby nienawiści, nawoływało do zemsty. Działanie w myśl zasady "oko za oko" sprawia, że sami stajemy się tacy jak Ci, którzy nas krzywdzą. To my stajemy się dręczycielami. Jestem jak najbardziej za zaostrzeniem kar. Przede wszystkim nie powinno się takim osobom wydawać wyroków w zawieszeniu. Kara mogłaby też trwać dłużej. Najlepiej gdyby takiego delikwenta zmusić do pracy i do wypłacenia ofierze wysokiego odszkodowania, które mogłoby pokryć koszty terapii. Swoją drogą nie podoba mi się też to, że ofiary pozostawia się same sobie i ich również nie zmusza do pozostania pod opieką terapeuty. Czasami wystarczy zapewnienie takiej osoby, że wszystko jest w porządku choć wcale nie jest. Wiem jaką krzywdę na całe życie może powodować po prostu zły dotyk. Nie wyobrażam sobie zostać ofiarą gwałtu i żyć dalej i radzić sobie z tym. Nie wyobrażam sobie jak powazną traumę musi to wywoływać i jak to możliwe, że pozwala się na to by ofiary radziły sobie z tym same.

Offline

 

#123 2014-01-04 20:33:25

 Kali

Demon

Zarejestrowany: 2011-11-07
Posty: 1386
Punktów :   

Re: Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Silminyel napisał:

Swoją drogą nie podoba mi się też to, że ofiary pozostawia się same sobie i ich również nie zmusza do pozostania pod opieką terapeuty. Czasami wystarczy zapewnienie takiej osoby, że wszystko jest w porządku choć wcale nie jest. Wiem jaką krzywdę na całe życie może powodować po prostu zły dotyk. Nie wyobrażam sobie zostać ofiarą gwałtu i żyć dalej i radzić sobie z tym. Nie wyobrażam sobie jak powazną traumę musi to wywoływać i jak to możliwe, że pozwala się na to by ofiary radziły sobie z tym same.

Rozumiem dlaczego tak sądzisz, jednak wiem, że nikogo nie można zmuszać do terapii. Psycholog nic nie zdziała, jeśli pacjent nie zechce współpracować, a niestety bywa, że nie chce. Samo mówienie o czymś takim, gdy to cię doświadczyło jest czymś niezmiernie trudnym i raczej nie mówi się o tym komuś obcemu. A co do radzeniu sobie samemu... oczywiście łatwiej jest, gdy ktoś jest obok, stara się pomóc, nie koniecznie terapeuta, ale ostatecznie problem trzeba zwalczyć własną siłą woli. Szkoda, że zostaje blizna.

Ostatnio edytowany przez Kali (2014-01-04 20:34:24)

Offline

 

#124 2014-01-04 23:16:54

 Silminyel

Wygnany

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2014-01-01
Posty: 104
Punktów :   

Re: Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Kali, nie chodzi mi o typową rozmowę z psychologiem. O tym się nie chce rozmawiać przez długi czas. Nie chce się rozmawiać, bo to krępujące i czuje się wstyd. Skąd się ten wstyd bierze? ano stąd, ze niestety bardzo często to ofiara czuje się winna. To jest najgorsze. Nie świadomość upokorzenia, nie uczucie wiecznego bycia 'brudnym' ale poczucie winy. Dopóki taka osoba nie zrozumie że nie musi sie wstydzić, bo nie jest niczemu winna, że z nią jest wszystko w porządku ze nie jest w niczym gorsza, dopóty nie będzie mogła o tym normalnie rozmawiać. Najgorsze jest to, że właśnie to poczucie winy prowadzi do myśli samobójczych, skłonności autodestrukcyjnych, wstrętu do siebie i własnego ciała. Takie osoby nie potrzebują raczej rozmowy o tym co się wydarzyło ale o tym co do tego doprowadziło. Potrzeba zapewnienia że to wcale nie ich wina.

Lukrecjo, jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Właściwie to dość nietypowy przypadek i choć z jednej strony wydawać by się mogło że wyrządza mniejszą krzywdę, to z drugiej podobno najbardziej bolą te rany, które zadają nam nasi bliscy. To musi być okropne uczucie gdy ktoś komu ufasz, kogo kochasz traktuje nas w taki sposób.

Offline

 

#125 2014-12-28 17:06:40

Veredina

Dusza

Zarejestrowany: 2014-07-09
Posty: 44
Punktów :   

Re: Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Uważam, że gwałt jest jedną z najgorszych zbrodni jaką jeden człowiek może wyrządzić drugiemu... To jest na swój sposób morderstwo, gdyż ten akt, bardzo często zabija w ofierze jakąś jej cząstkę... Gwałt jest nie tylko gwałtem ciała, ale stanowi tez pogwałcenie wszelkich praw i wolności... Nasza wolność konczy sie tam gdzie zaczyna sie wolność drugiego człowieka...
Tak więc kusi, aby napisac, ze obcięcie członków gwałcicieli jest dla nich adekwatną karą... I mimo iż to tez jest na swój sposob przekroczeniem tej granicy między wolnością jednego a drugiego człowieka, to jednak wydaje mi sie ze oni nie zasługują na nic innego... Więzienie, czy tez wysoka grzywna nie zagwarantują, ze ci ludzie nie będą gwalcic ponownie.


Kan ma kan
Fi kadim az-zaman

Offline

 

#126 2014-12-30 00:03:15

 Dr. Hackenbush

Wygnany

Skąd: z miasta
Zarejestrowany: 2014-04-02
Posty: 117
Punktów :   

Re: Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Obcięcie członka gwałcicielowi nie jest karą, a zemstą raczej. Państwo zaś w imieniu którego zapada wyrok, mścić się nie może. Okrucieństwo czynu w żaden sposób nie usprawiedliwia okrutnej "kary".
Jasne że kastracja jest skuteczna, jeżeli jednak będziemy się kierować wyłącznie pragmatyzmem, to najprostszą odpowiedzią na każde przestępstwo jest eliminacja przestępcy.


>> Wiedza dowodem jest syta, wiara zaś wiecznie głodna chodzi. <<

Offline

 

#127 2014-12-30 01:15:29

Veredina

Dusza

Zarejestrowany: 2014-07-09
Posty: 44
Punktów :   

Re: Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Dr. Hackenbush napisał:

Obcięcie członka gwałcicielowi nie jest karą, a zemstą raczej. Państwo zaś w imieniu którego zapada wyrok, mścić się nie może. Okrucieństwo czynu w żaden sposób nie usprawiedliwia okrutnej "kary".
Jasne że kastracja jest skuteczna, jeżeli jednak będziemy się kierować wyłącznie pragmatyzmem, to najprostszą odpowiedzią na każde przestępstwo jest eliminacja przestępcy.

W pewnym stopniu się z Tobą zgadzam... Przestępcy to tez ludzie, przynajmniej z biologicznego punktu widzenia. Jednak gdy traca oni swoje człowieczeństwo i zachowują sie jak bestie, to czy powinno sie ich traktować jak ludzi którymi byli, czy jak bestie którymi są?


Kan ma kan
Fi kadim az-zaman

Offline

 

#128 2014-12-30 10:36:36

 Dr. Hackenbush

Wygnany

Skąd: z miasta
Zarejestrowany: 2014-04-02
Posty: 117
Punktów :   

Re: Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Człowiek pozostaje człowiekiem, obojętnie czy nam się to podoba czy nie. Żaden czyn popełniony tego nie zmieni i dlatego każdego nawet zbrodniarza należy traktować jak człowieka.
Nie chodzi mi tu o litość wobec przestępcy, a raczej o człowieczeństwo i elementarne zasady, jakimi kieruje się wymierzający sprawiedliwość.
Nie twierdzę też że nasz system penitencjarny jest doskonały, bo nie jest, jednak jego niedoskonałość znów nie usprawiedliwia żądania okrutnych kar.


>> Wiedza dowodem jest syta, wiara zaś wiecznie głodna chodzi. <<

Offline

 

#129 2014-12-30 14:59:49

Veredina

Dusza

Zarejestrowany: 2014-07-09
Posty: 44
Punktów :   

Re: Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Twierdzisz, że człowiek, bez wzgledu na to ci zrobi, pozostaje człowiekiem. Takie stwierdzenie stawia ludzkość w dosyć nieciekawym świetle, nie uwazasz?
Bycie człowiekiem to przeciez nie tylko przywileje ktore się z tym wiążą. Bycie człowiekiem to tez obowiazki oraz chociaz najmniejszy kodeks moralny.
Jednak czy osoba ktora gwałci dzieci, kobiety, czy tez nawet mężczyzn nie jest bestią?  Ten gwałt jest bardzo często przyczyna samobójstw, depresji, czy tez braku zdolności przystosowania sie do życia w społeczeństwie. Czy osobę, ktora tak traktuje innych ludzi wciaz jestes w stanie nazwać człowiekiem? Osobę dla ktorej zycie innych ludzi nie ma większej wartości?
Oprócz tego nie wydaje mi sie aby odpowiednim słowem dla kastracji byla zemsta. Zemsta jest czymś bardziej osobistym, a wyrok sądu skazujący na taka karę czymś osobistym nie powinien być.
Tak właściwie to przy temacie obcięcia członków gwałcicieli musimy zadac sobie pytanie, czy ważniejsze jest dla nas zycie gwałciciela, czy jego ofiar i tych obecnych i przyszłych... Tutaj stwierdzenie, ze każde z tych zyc jest tak samo ważne jest sprzeczne ze sobą, gdyż jedno z tych zyc nie traktuje tych innych zgodnie z wartością swojego.


Kan ma kan
Fi kadim az-zaman

Offline

 

#130 2014-12-30 16:52:19

 Dr. Hackenbush

Wygnany

Skąd: z miasta
Zarejestrowany: 2014-04-02
Posty: 117
Punktów :   

Re: Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Tak, człowiek jest człowiekiem, bez względu na to co uczyni, bo nie nasze uczynki sprawiają że jesteśmy ludźmi. Ludzkości nie trzeba stawiać w nieciekawym świetle, ludzkość jest nieciekawa, ludzkość przelała już morza krwi dla spraw nieistotnych, czy w związku z tym mamy się sobą zachwycać ?
Kodeks moralny jest sprawą indywidualną i może on stać w sprzeczności z obowiązującym prawem, jak i wolnością czy godnością drugiego człowieka.
Moralność jest zespołem norm, zasad postępowania danej jednostki, lub społeczności, moralność zatem nie zawsze jest zgodna z zasadami etyki.
Jeżeli np. jedna z głównych zasad etycznych mówi : nie zabijaj - kara śmierci stoi z nią w sprzeczności, a jednak znajduje się w porządku prawnym wielu państw.

Masz rację że w zemście czynnik osobisty odgrywa istotną role, jednak to nie sądy skazują na kastrację, tylko lud się tego domaga i tu jest czynnik osobisty.
Oglądając medialne doniesienia o brutalnym gwałcie, zdecydowana większość natychmiast opowiada o tym co by zrobiła ze sprawcą, a w co drugim przypadku pojawia się pomysł kastracji, jednak tu nie działa demokracja i całe szczęście. Nie bardzo mnie obchodzi los sprawcy, mnie obchodzi nasza moralność.
Ludzkość jest nieciekawa, jednak obowiązkiem nas wszystkich, jest praca nad sobą, dla tego nie jest przypadkiem, że obowiązujące prawo zabrania stosowania kar cielesnych.
Dochodziliśmy do tego przez stulecia, czy teraz mamy to zmarnować ?

Może brzmi to jak kazanie, jednak staram się przedstawić rzecz obiektywnie. Mamy niedoskonałe prawo które nie potrafi skutecznie odizolować człowieka który stanowi zagrożenie dla innych, jednak nie usprawiedliwia to stosowania drastycznych środków.


>> Wiedza dowodem jest syta, wiara zaś wiecznie głodna chodzi. <<

Offline

 

#131 2015-01-16 20:52:39

Kukmeister

Dusza

Skąd: wielkopolska, powiat ostrowski
Zarejestrowany: 2015-01-07
Posty: 3
Punktów :   

Re: Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Według mnie obcinanie członków jest karą zbyt brutalną. Tym sposobem zaspokoimy swoją zemstę - nie będziemy lepsi od nazistów (którzy właśnie mścili się na Europie za traktat wersalski). Zemsta i nienawiść nie są rozwiązaniem.
Sądzę, że winno się zmienić system penitencjarny tak, aby więzienia (nie areszty) były w miarę samowystarczalne, to znaczy, aby więźniowie (wszyscy) pracowali, tak jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych (przynajmniej w niektórych stanach).

Offline

 
  • Index
  •  » Na poważnie
  •  » Obcięcie członków dla gwałcicieli. Co o tym sądzicie?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora