• Index
  •  » Inne
  •  » Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

#1 2012-11-26 17:58:52

Lady Makbet

Dusza

Zarejestrowany: 2012-11-17
Posty: 35
Punktów :   

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Nie wiedziałam, do którego działu to wstawić, więc wstawiam tutaj. Ale do sedna- matura coraz bliżej, wypadałoby zacząć w końcu przygotowywać bibliografię (a nie tylko zastanawiać się, czy komisja się przestrasz, jeśli wpadnę przebrana za Śmierć ; >) i stąd moje pytanie, znacie może jakieś książki, które treściowo pasowałyby do tematu "Ubi sunt- czyli literackie obrazy zaświatów"?
Z góry dziękuję.


"Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą."

Offline

 

#2 2012-11-26 22:42:45

Garinol

Gość

Re: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Szkołę skończyłem już dawno... Wpiszę co mi się przypomina.

Bohaterowie mitologii dość często zaglądali do zaświatów, wykonując różne zadania, przynieść coś, uwolnić kogoś i inne. Zajrzałbym tam na początek, bo najpierw się to przerabia.

Później coś w klimacie "dance macabre" choć tu same zaświaty tak ciekawie ukazane nie są, bardziej sam moment śmierci...

No i klasyk "Boska Komedia" Dantego - czyli najlepiej opisana literacko wyprawa w zaświaty.

Są też objawienia dotyczące zaświatów spisane w książki, miewali je niektórzy święci. Robią wrażenie. Jeśli też można podpiąć do matury, to weź też je pod uwagę. Zapomniałem jacy to byli święci więc nie wpiszę ich.

 

#3 2012-11-27 12:24:46

Sasha

Gość

Re: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Hmmmm....jak coś to w wolnym czasie mogę pójść do bugu i poszperać coś z materiału dla studentów
Ale podpisuję pod Garinolem "danSe macabre" i "boska komedia".

Ja bym pociągnęła pod to (troszkę na siłę) Pieśni Maldorora i Poezje, ale to dla odważnych (albo głupich).
Co jeszcze ... Mistrz i Małgorzata (obecnie czytam ) w sumie pasuje.

Apokalipsa wg św Jana, któryś z Trenów Kochanowskiego o tym wspominał, ale obecnie mam czarną dziurę i nie pamiętam x_x jak mi się mózg odblokuje to podam Ale coś kołacze mi się po głupim łbie że to albo IX albo X był.

Z mitologii to może Orfeusz i Eurydyka?

Bosz jak mogłam zapomnieć! Raj utracony Miltona Ale ostrzegę, że jak Pieśni M. ciężko się czyta Może nie przez tematykę, jak ten pierwszy utwór, a przez to, iż to tekst biały ^_^ Niemniej polecam, czytałam ot tak i .... wow.

Jeżeli dobrze pamiętam był kiedyś temat na maturze odnośnie zaświatów i był utwór Urszula Kochanowska Bolesława Leśmiana.

Więcej na dzień dzisiejszy nie pamiętam, ale jak chcesz mogę pokombinować (dużo się książek czytało oj dużo ~~). Plus powiedz w jakim kierunku chcesz iść? Klasyki? Tylko średniowiecze? Motywy fantastycznych książek pasują?

Ostatnio edytowany przez Sasha (2012-11-27 12:25:30)

 

#4 2012-11-27 12:54:26

BlackRose21

Gość

Re: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Ja sobie przypominam jeszcze "Rozmowę mistrza POlikarpa ze śmiercią", a także „Wielki Testament” Francois Villon'a. Na pewno wybrane utwóry Szekspira i to wszystko, o czym wspomniała Sasha.

 

#5 2012-11-30 21:33:17

Garinol

Gość

Re: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Jest także coś takiego, jak sztuka "Igraszki z diabłem", gdzie główny bohater udaje się do piekła by ratować dusze dwóch dziewczyn. Świetne, polecam do obejrzenia - było w Teatrze Telewizji kiedyś.

A także podobnym klimacie "Zapomniany diabeł", gdzie ukazane jest piekło i Szatan. Oczywiście w krzywym zwierciadle, bo pije do polityki trochę. A motywem przewodnim jest ów zapomniany diabeł, który postanawia się zmienić i być dobry.

Obie sztuki są autorstwa Jana Drdy.

 

#6 2012-12-01 19:27:25

Lady Makbet

Dusza

Zarejestrowany: 2012-11-17
Posty: 35
Punktów :   

Re: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Rozmawiałam w piątek z panią z czytelni (swoją drogą bardzo ciekawie się z nią dyskutowało, coś czuję, że jeszcze nie raz tam zajrzę) i parę pomysłów już mam.
Mianowicie, "Boska komedia" (szykuje mi się wizyta w Bibliotece Narodowej- mam w planach przeczytanie fragmentów o zaświatach w różnych przekładach; jak się dowiedziałam od nauczyciela włoskiego "Boska komedia" w każdym tłumaczeniu jest zupełnie 'inna', gdyż jej oryginalna wesja zawiera tyle różnych symboli, dialektów, że sami Włosi mają problem z jego zrozumieniem, tak więc istnieje szansa, że każdy przekład na polski zawiera nieco 'inną' wizję zaświatów, o czym chciałabym wspomnieć jako, hm, ciekawostka.
Po drugie, tak jak wspomniałeś, Garinol, myślałam właśnie, żeby iść w kierunku mitologii. Tylko za bardzo się nie orientuję, gdzie tego szukać, u Parandowskiego?  O"Orfeusz i Eurydyka"? Myślę, że jak najbardziej, swoją drogą od razu mi się piosenka "Tańczące Eurydyki" kojarzy. ; )
O, "danse macabra", faktycznie możnaby coś o tym wspomnieć, tylko nie wiem, czy to bardziej do symboli aniżeli "literackich obrazów zaświatów" się będzie zaliczać.
Objawienia świętych? Dziękuję za pomysł! To może i śmierć kliniczna i związane z nią zjawiska by się zaliczyły? (o ile, oczywiście, zostało to spisane w postaci wspomnieć osoby, która doświadczyła wizji zaświatów). Nawet chyba mam książkę na taki temat w domu. Chociaż... Hm, pogadam z polonistką, czy by się takie coś nadawało.
Sasha, "Pieśni Maldorora i Poezje", nie miałam okazji przeczytać, na czym polegałoby 'podciąganie na siłę'? ; )
"Raj utracony" na 100% biorę, nad "Mistrzem i Małgorzatą" się zastanawiam, Kochanowskiego nie trawię, więc odpada, a o Apokalipsie faktycznie wypadałoby coś wspomnieć. ; >
BlackRose21, nad "Rozmową Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" myślałam, ale tam motyw Śmierci jest głównie przedstawiany, o samych zaświatach jest niewiele. "Wielki Testament"? Musiałaby tekst przejrzeć, bo kompletnie treści nie pamiętam.
Garinol, sztuki (niestety!) raczej odpadają, mam motyw w literaturze. A szkoda, bo "Igraszki z diabłem" bardzo mi się podobały, miałam okazję obejrzeć sztukę w tamtym roku, nie pamiętam w opracowaniu jakiego teatru.
"Zapomnianego Diabła" nie widziałam.

Sasha. chciałabym przedstawić zaświaty w różnych epokach, zaczynając od antyku-mity, średniowiecze- tu jest tego ogrom, więc jeszcze nie wiem, co wybiorę, później o "Boską komedię" zahaczyć, a na koniec właśnie coś z fantasy, myślałam nad "Opowieściami z Narnii", konkretnie trzecią częścią, ale jestem otwarta na wszelkie inne propozycje.


"Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą."

Offline

 
  • Index
  •  » Inne
  •  » Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora