#1 2010-09-30 14:59:24

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Historia sztuki

Mamy tu wątek o malarstwie, rysunku i fotografii artystycznej, gdzie możemy "chwalić się" własną sztuką, jednak goci znani są nie tylko z tego, że są jednostkami twórczymi artystycznie, ale też wrażliwymi na piękno i już istniejącą sztukę. Interesujecie się historią sztuki? Wasze ulubione epoki, style, szkoły? Ulubieni artyści w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki, architektury itd.?


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#2 2010-09-30 17:02:37

 Mishia

Władca Piekieł

Skąd: Obok Rybnika :)
Zarejestrowany: 2010-06-17
Posty: 1721
Punktów :   

Re: Historia sztuki

Cenię Salvadora Dali, to mój ulubiony artysta obok Victorii Frances. A tak to niezbyt, ogólnie za historią nie przepadam. Wolę rysować.


Lepiej śmiać się u psychiatry, niż płakać u psychologa.

Offline

 

#3 2010-09-30 17:18:36

 Scarlett

Najwyższa zajebistość

12562953
Call me!
Skąd: Sześć stóp pod ziemią.
Zarejestrowany: 2010-08-11
Posty: 1858
Punktów :   
WWW

Re: Historia sztuki

Malarstwo?
Victoria Frances i Peter Paul Rubens.


Pojedynczy kwiat na rogu uliczki...
Gdy spoglądam w niebo, ostatnie płatki śniegu opadają mi na dłoń...

Offline

 

#4 2010-09-30 18:35:08

 Elspeth

Administrator

28114461
Call me!
Skąd: Joensuu
Zarejestrowany: 2010-08-09
Posty: 2867

Re: Historia sztuki

Standardowo Frances i Ortega.I jak Mishia uwielbiam Dalego,całe jego życie,osobowość i sztuka są wyjątkowe.


Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.

Offline

 

#5 2010-10-01 15:31:07

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Historia sztuki

Ja poza "standardowymi" Frances i Ortegą lubię sztukę z okresow, które mnie najbardziej interesują, czyli z epok ciemnych, uczuciowych, irracjonalnych:
średniowiecze (zwł. dojrzały gotyk - XIII. i XIV. stulecie, przykłady: katedra św. Wita w Pradze, katedra w Chartres; przedstawienia tańcow śmierci i wszelkich motywów przemijania, sądy ostateczne, życie pozagrobowe),
barok (motywy vanitas w malarstwie, zwł. w martwych naturach, i tu królują bracia Claesz, wszelkie nawiązania do śmierci; pełna przepychu i udziwnień architektura barokowa, zwł. kościelna; żywa kolorystyka i ruch na obrazach Rubensa),
romantyzm (zwł. pełne wzniosłości przedstawienia natury i mocy żywiołow, ktore malował William Turner, mroczne i nastrojowe obrazy Caspara Davida Friedricha, polski portrecista Mickiewicza, Walenty Wańkowicz, ktory sportretował naszego wieszcza w chwili zamyślenia i natchnienia),
koniec XIX w.-Belle Epoque-Fin de Siecle (czasy wielkiego rozkwitu sztuki, gdy ludzie żyli sztuką... Impresjonizm, zwł. pełne niewymuszonego wdzięku obrazy E. Degasa i A. Renoira, pełne mocnych kolorów i życia; secesja i symbolizm, z całym swym niewysłowionym pięknem i tajemniczością - czeski malarz Alfons Mucha i polscy artyści S. Wyspiański, E. Okuń, V. Hoffman, także Klimt; prerafaelici i ich pełne uczuciowości magiczne ilustracje mrocznych średniowiecznych legend; mroczny ekspresjonizm i symbolizm w wydaniu E. Muncha; architekturę neogotycką; przejmującą smutkiem architekturę cmentarną, np. cmentarz w Jihlavě w Czechach).

Interesują mnie tez źrodła impresjonizmu (realizm w wydaniu Courbeta, Corota itd., dawna sztuka japońska, zwł. ukiyou-e...), postimpresjonizm (pełne życia i wewnętrznego niepokoju dzieła Van Gogha; dekadenckie w nastroju grafiki Tolouse-Lautreca...), wizyjne i baśniowe obrazy Chagalla; rokoko (Boucher, Fragonard, Watteau, ktorzy lekko w pastelowych barwach przedstawiali beztroskie życie dworów i atmosferę sielanek); ekspresjonizm Oskara Kokoschki; skandalizujące akty Egona Schiele...

Kocham chodzić do muzeów sztuki, jak oglądałam wystawę wszystkich dzieł Wyspiańskiego zgromadzone w Muzeum Narodowym ze wszystkich zbiorów polskich muzeów albo Muzeum im. Leona Wyczołkowskiego ze wszytkimi zbiorami jego grafiki, sztuki użytkowej, rysunku i malarstwa, byłam tak poruszona pięknem tej sztuki, że prawie plakałam...

Zbieram też książki o moich ulubionych artystach, mam mnostwo albumów i książek o historii sztuki. Kosztowne hobby Ale kocham podziwiać sztukę i nie żal mi wydać stówy na kolejny album. Interesuję sie też biografiami artystów, gdyż biografie są kluczem do zrozumienia dzieł artysty, poza tym wielcy artyści zwykle są niezwykłymi, fascynującymi osobami. To kolekcjonerstwo książek na temat historii sztuki zaczął mój ojciec, podobnie do mnie wrażliwy na piękno uwiecznione na papierze i płótnie.

Interesuję się też (a na moim kierunku studiow mogę pogłębiać swą wiedzę na ten temat) drukarstwem, krojem czcionek (moje ulubione to czcionka gotycka, wydłużona, lekka minuskuła papieska, ozdobna czcionka secesyjna i elegancka antykwa Półtawskiego), zdobnictwem i ilustratorstwem książek i czasopism (zwł. ilustratorstwo prerafaelitów, secesyjne, miniatury średniowieczne itd. W Polsce pod koniec XIX w. były pięknie ilustrowane i ozdabiane czasopisma przez Okunia, Wyspiańskiego, Mehoffera...; czarodziejskie w nastroju ilustracje Idy Rentoul Outhwaite), oprawa książek (zwł. średniowieczne, ciężkie skórzane oprawy z klamrami i okuciami oraz eleganckie wydania kolekcjonerskie książek z XIX w.)

Długo jeszcze mogłabym pisać o sztuce, dla mnie ten temat nie ma końca, ale nikt mnie nie rozumie... Jak jestem w jakiejś grupie znajomych i ktoś wspomina coś o sztuce, jak zaczynam mowić, zamienia się to w monolog, bo po prostu nic nie wie, o czym ja mowię, nikt już nie docenia sztuki i mało kto coś o niej wie...


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#6 2010-10-01 23:51:28

 Scarlett

Najwyższa zajebistość

12562953
Call me!
Skąd: Sześć stóp pod ziemią.
Zarejestrowany: 2010-08-11
Posty: 1858
Punktów :   
WWW

Re: Historia sztuki


Pojedynczy kwiat na rogu uliczki...
Gdy spoglądam w niebo, ostatnie płatki śniegu opadają mi na dłoń...

Offline

 

#7 2010-10-02 19:10:55

 Elspeth

Administrator

28114461
Call me!
Skąd: Joensuu
Zarejestrowany: 2010-08-09
Posty: 2867

Re: Historia sztuki

Że tak powiem,wyje**ne w kosmos! xD


Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.

Offline

 

#8 2010-10-04 20:27:08

Fantasmagoria

Gość

Re: Historia sztuki

Moja ulubiona epoka to z pewnością Barok. Moim ulubionym artystą jest Zdzisław Beksiński, poza tym Jan Vermeer van Delft i Bernini.

 

#9 2010-10-07 22:11:32

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Historia sztuki

Fantasmagoria, też uwielbiam Vermeera, interesowałam się też jednym z perfekcyjnych fałszerzy obrazów Vermeera (niestety, nie pamiętam jego nazwiska). Ogólnie interesuję się też historią fałszerstw dzieł sztuki, bo dobre fałszerstwo to też sztuka.


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#10 2010-10-19 16:22:52

Fantasmagoria

Gość

Re: Historia sztuki

Johana, zapewne chodzi Ci o Hana van Meegerena, prawda?

 

#11 2010-10-21 13:41:04

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Historia sztuki

Fantasmagoria, tak, dobrze, że mi przypomniałaś jego nazwisko. Byłam nawet na takim wykładzie na moim uniwersytecie na temat fałszerstw sztuki, głównie właśnie na temat tej osoby. Widziałam też niedawno książkę na jego temat, muszę przeczytać.


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#12 2010-10-21 14:16:06

 DarkMonic

Wygnany

Skąd: Pszczyna
Zarejestrowany: 2010-09-09
Posty: 99
Punktów :   

Re: Historia sztuki

Epoki to ja ulubionej nie mam. Ale kocham rysunki Victorii Frances. Ma talent.


Zupełnie inaczej jest, jeżeli masz kogoś, kto cię kocha. To ci daje setkę powodów, aby żyć. Ja ich nie mam.

Offline

 

#13 2010-11-29 17:40:05

Aurillen

Dusza

Zarejestrowany: 2010-11-29
Posty: 20
Punktów :   

Re: Historia sztuki

Dla Marie Johane (o ile tak się to pisze)

Interesuję się malarstwem, ale niektórych twórców nie cierpię (pozytywizm - blee). Bardzo podobają mi się dzieła romantycznych artystów - bo pokazują większe wartości, nie wystarczy spojrzeć na nie ot tak, a trzeba się w nie nieco zagłębić. Przy tym nie są "przesadzone", nie malowali ich jacyś wykolejeńcy z pomieszaniem w głowie. Po zwiedzeniu muzeum w Sanoku, zainteresowałem się obrazami Beksińskiego - bardzo głębokie, przy tym piękne obrazy, szczególnie te z początku twórczości; późniejsze są trochę zbyt... hmm... ciężkie, przytłaczające... V. Frances? Pojawia się u większości gotów. Jest najbardziej znaną malarką w naszym  gronie, jak mniemam. Jej dzieła są inne, alternatywne, ale w zasadzie trochę... ograniczone. Autorka ma ogromny talent, ale maluje chyba tylko wąpierze (tak, wąpierze - nie wampiry; mam słowiańskie korzenie i jestem z tego dumny). Większości malowanych przez nią postaci z ust wylewa się krew, wszystkie mają blade, upiorne twarze. Do pewnego stopnia to jest ciekawe, ale jej każdy nowy obraz od poprzedniego niczym się nie różni.

Offline

 

#14 2010-11-29 21:50:30

 Umbrae

Wygnany

4131969
Zarejestrowany: 2010-11-19
Posty: 50
Punktów :   

Re: Historia sztuki

Ja za pracami V.F. jakoś specjalnie nie przepadam. Podoba mi się kilka obrazów Beksińskiego, lubie C. D. Friedrich'a, na pulpicie mam "opactwo w dębowym lesie". Oglądam jeszcze prace Steve'a McGhee'a, Christophe'ra Dessaigne'a, V. S. Alexius'a.
Chyba pomimo tego iż jestem studentem politechniki to jednak mam jakąś wrażliwość estetyczną:D.

Offline

 

#15 2010-11-30 21:24:49

Fantasmagoria

Gość

Re: Historia sztuki

Co do Victorii, to muszę powiedzieć że też nie darzę jej szczególną sympatią, wręcz przeciwnie.

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora