#1 2012-11-19 21:14:40

Mystery

Wygnany

Zarejestrowany: 2012-09-22
Posty: 125
Punktów :   

Przeklęte obrazy

Nie wiem, czy to dobry dział, jeśli zły to proszę o przeniesienie.
Otóż znalazłam ostatnio ten obraz: http://www.tumblr.com/tagged/hands-resist-him
Mówią, że ludzie dziwnie na niego reagowali, mieli koszmary... Ale jak tak mu się przyglądam zastanawiam się, co jest w nim takiego upiornego. I, że ma głęboki podtekst: ten parapet jest dla tego chłopca i jego lalki? (kukły?) schronieniem, odgradza ich od złego świata ludzi którzy ich prześladują. A ten dynamit (to dynamit, mam rację) który trzyma dziewczynka/lalka czy też kukła to ostateczna kara kóra spotka tych złych ludzi...
Znacie jakieś inne upiorne lub ciekawe dzieła sztuki?

Offline

 

#2 2012-11-19 21:46:43

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Przeklęte obrazy

Niepokojący, to fakt...
Zapytam o opinię znajomych z ASP

Ostatnio edytowany przez fromabove (2012-11-19 21:47:26)


I am mad man ...

Offline

 

#3 2012-11-19 21:49:11

Garinol

Gość

Re: Przeklęte obrazy

Widziałem już gdzieś ten obraz... Nie powiedziałbym iż jest "nawiedzony", lub coś w tym rodzaju, raczej niepokojący, twarz chłopca wygląda za staro na jego wiek, jest na dziecko za poważna. Powagę podkreśla ubogie zastosowanie koloru i kontrast między chłopcem ubranym w jasny strój a panującym za drzwiami mrokiem pełnym nienazwanego zła... Może jest jakąś ilustracją nieszczęśliwego dzieciństwa i te ręce należą do prześladowców... Ja tak to odebrałem.

A inne upiorne i ciekawe dzieła sztuki to z pewnością twórczość Zdzisława Beksińskiego i Hansa Gigera (znany ze stworzenia postaci Obcego).
No i makabryczne dokonania artysty Joel Peter Witkin.

 

#4 2012-11-19 21:55:57

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Przeklęte obrazy

Beksiński mieszkał na moim osiedlu w Warszawie, w bloku obok... Pamiętam obławę w okolicy, kiedy został zamordowany...

Polecam szkice i rysunki Dudy-Gracza, też wzbudzają dziwne refleksje


I am mad man ...

Offline

 

#5 2012-11-19 22:35:56

Lady Makbet

Dusza

Zarejestrowany: 2012-11-17
Posty: 35
Punktów :   

Re: Przeklęte obrazy

Mnie nie tyle niepokoi sam obraz, co jego tematyka, przekaz- dlaczego ta dziewczyna nie ma oczu, a jej mina jest wręcz karykaturalnie przekrzywiona? Niewinne dziecko z twarzą wyrażającą wewnętrzną, strach, cierpienie? Może to ludzie (upiory, kreatury?) próbujący się dostać ogrodu, dziedzińca, rezydencji wydarli jej 'wnętrze'? Teraz chcą ją zniszczyć do końca? A może chodzi o chłopca? On wie, po co tu przyszli. Na jego twarzy wyraża się taka świadomość, pogodzenie z losem? Nie wygląda, jakby chciał walczyć z prześladowcami, po prostu stoi i czeka, patrzy, coś planuje. Ma dziwny wzrok, taki nieobecny, obcy? Budzi we mnie negatywne uczucia.
A dynamit? Może wcale nie jest bronią przed upiorami na zewnątrz? Może dziewczynka broni się przed chłopcem, a ludzie na zewnątrz chcą pomóc? Mnie osobiście 'przeraża' ten chłopec, nie te dłonie...

Różnie to można zinterpretować.

Co do zastanawiających obrazów- może Salvador Dali?


"Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą."

Offline

 

#6 2012-11-19 23:13:47

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Przeklęte obrazy

"Dla mnie to są drzwi i próg. Drzwi oddzielają dziecko od upiorów w domu, domu który nie jest azylem; jest zły. Lalka to część domu, rodziny. A upiorne obrazy sama namalowałam. Czasem upiory tkwią w nas....... A my się ich boimy lub je oswajamy -  ale chyba nie do końca" - pozwoliłem sobie zamieścić opinię blsikiej mi osoby, absolwentki ASP. Dyskutujmy


I am mad man ...

Offline

 

#7 2012-11-20 09:43:08

BlackRose21

Gość

Re: Przeklęte obrazy

Patrząc na ten obraz mam wrażenie, że za chwilę coś się wydarzy, coś niefajnego. Jest jakieś nieokreślone napięcie. A ta lalka (dziewczynka) budzi grozę, ale to może dlatego, że ja nie znoszę lalek, szczególnie tych dawnych, które kojarzą mi się często z trupami.

 

#8 2012-11-20 10:59:14

Lavena

Wygnany

Skąd: Centrum
Zarejestrowany: 2012-11-13
Posty: 54
Punktów :   

Re: Przeklęte obrazy

Kiesyś bardzo lubiłam analizować dzieła- czy to powieści, obrazy- cokolwiek. Do czasu. Przeczytałam wywiad z Borysem Pasternakiem ( w bardzo starym wydaniu  "Literatury na świecie"). Dziennikarz dopytywał się o to jaka myśl Pasternakowi przyświecała przy tworzeniu wiersza ( za który otrzymał sporo nagród). Odpowiedź była rozbrajająca - (nie zacytuję dosłownie, ale sens był mniej więcej taki) "Wstałem rano i napisałem kilka słów pasujących do siebie. Ot i cały sekret". Doszukujemy się jednego, drugie, czasem i trzeciego dna jaki autor chciał w swym dziele zawrzeć, a prawda może być taka, iż został stworzony na zasadzie - tu coś intrygującego, tam też jakiś symbol - ciekawe jak zostanie odebrany.

Abstrahując - let's play z analizą obrazu. Moja będzie dość osobista.

   Obraz możemy podzielić na to co było (wszystko co w domu) i na to co będzie (to jaśniejsze tło, które jest przed chłopcem). Symbolizować to może również nie tylko, że coś go złego spotkało w domu, w dzieciństwie, ale może być to przejście z dzieciństwa do młodzieńczości. Sama pamietam jak będąc "pacholęciem" marzyłam, by szybko zostać dorosłą, bo będę mogła wiele rzeczy zrobić, na które jako dziecko pozwolić sobie nie mogłam. Obecnie stwierdzam - nic bardziej mylnego...

   Lalka, zabawki kojarzą się nam generalnie z niewinnością, beztroską, czułością. Życie jest życiem i czasem to nasze dzieciństow bywa pasmem koszmarnych doświadczeń, które wyciska na nas piętno. Wówczas mamy ochotę wyrwać się z grajdołka owych nieszczęść, bo wydaje się nam, że tam na zewnątrz może być lepiej. Jednak nasze doświdczenia, obawy ciągną nas do "domu" ( tak odebrałam dłonie - wracaj, wracaj, jesteś nasz, tylko tu Ci będzie dobrze, tylko my Cię znany jak nikt inny). Czasem trudno odnaleźć się w tym  świecie na "zewnątrz", bo znany tylko ten nie zawsze doskonały, domowy, w którym nauczyliśmy się poruszać i który dla nas jest normalny i oczywisty, a dla innych może być dziwny i niezrozumiały.

    Nie chciałabym się tu bawić w psychoanalityka, ale... Wydaje mi się, że spora część nas ma "zażalenia" do tego jak wyglądało nasze dzieciństwo. Moje nie było "lukrowate" i trochę czasu zajęło mi zmierzanie się ze swoimi demonami

p.s. Przyszła mi jescze taka myśl do głowy - można w to wpleść zaborczą miłość matki do syna. Jej obawa, iż syn odejdzie od niej z "lalą". Lalka jako symbol kobiety - wiadomo nie od dziś, że kobieta zła, zepsuta jest i nieszczęście. Dynamitem to okropną isotę należy potraktować...


Wszystko można stracić, poczynając od wstydu...

Offline

 

#9 2012-11-20 12:25:19

BlackRose21

Gość

Re: Przeklęte obrazy

A może te dłonie symbolizują "ochronę". Chłopczyk idzie w nieznane ..stoi na progu... to co za drzwiami może  wydaje się być bezpieczne i znane, a to co przed nim - patrz owa groźna lalka - może budzić grozę ...

 

#10 2012-11-20 13:51:36

Lavena

Wygnany

Skąd: Centrum
Zarejestrowany: 2012-11-13
Posty: 54
Punktów :   

Re: Przeklęte obrazy

Myślę, że tyle będzie interpretacji ile nas. Jedne mogą być zbieżne inne wręcz odwrotnie. Każdy z nas jest z jakimś "bagażem" własnych doświadczeń i przez ten pryzmat będzie odbierać i interpretować to co widzi...


Wszystko można stracić, poczynając od wstydu...

Offline

 

#11 2012-11-20 15:04:13

BlackRose21

Gość

Re: Przeklęte obrazy

Zgadzam się z Tobą Lavena, ale ciekawie jest poznaźć inne interpretacje Każdy z nas na te same rzeczy patrzy inaczej i odmiennie je odbiera.

 

#12 2012-11-22 20:56:36

Mystery

Wygnany

Zarejestrowany: 2012-09-22
Posty: 125
Punktów :   

Re: Przeklęte obrazy

Zwróccie uwagę na księżyc: widac tylko mały kawałeczek. Który będzie prawdopodobnie malał aż nie będzie go w ogóle widac. Moim zdaniem symbolizuje zbliżający się koniec świata po którym nastanie nowy świat. Lub koniec nocy początek dnia który sprawi, że ręce znikną a dziewczynka i chłopiec staną się normalnymi dziecmi. Jakby wpadli w trans...

Offline

 

#13 2012-11-22 21:01:40

Mystery

Wygnany

Zarejestrowany: 2012-09-22
Posty: 125
Punktów :   

Re: Przeklęte obrazy

Zwrócmy też uwagę na tytuł. Jak myslicie, jaki jest jego sens? A może te ręce chcą oddane tej parze i chcą im służyc, nie widzą świata poza nimi. Pragną znajdowac się jak najbliżej nich.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora